| Maximum Operating Temperature | High |
|---|---|
| Cost | Low |
| Material | Ferrite |
| Intrinsic Coercivity | High |
| Temperature Resistance | High |
| Shape | Block |
|---|---|
| Dimension | As Customized |
| Origin | Sichuan, China (Mainland) |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Material | Ferrite |
| Model NO. | According To Customer′s Requirements |
|---|---|
| Transport Package | Carton Wooden Pallet |
| Trademark | Joint-mag |
| Origin | Sichuan, China (Mainland) |
| Composite | Ferrite Magnet |
| Remanence | High |
|---|---|
| Intrinsic Coercivity | High |
| Maximum Operating Temperature | High |
| Corrosion Resistance | High |
| Cost | Low |
| Package Size | 340mm×255mm×75mm |
|---|---|
| Type | Permanent Ferrite Magnet |
| Quantity Per Carton | 574pcs |
| Processing Technology | Wet Molding |
| Transport Package | Wooden Carton Pallet |
| Our Technicians | Have Over 10 Years Work Experience |
|---|---|
| Curie Temperature | 450°C |
| Payment | T/T Western Union |
| Specification | ISO/TS16949 |
| Energy Product | 3.5 MGOe |
| Transport Package | Customized Cartons And Pallets |
|---|---|
| Specification | ISO/TS16949 |
| Trademark | Joint-Mag |
| Origin | Sichuan, China |
| Product Name | Hard Ferrite Fan Arc Magnet |
| Product Name | Permanent Ferrite Magnet |
|---|---|
| Transport Package | Customized Cartons And Pallets |
| Specification | ISO/TS16949 |
| Trademark | Joint-Mag |
| Origin | Sichuan, China |
| Model NO. | OEM |
|---|---|
| Transport Package | Carton. |
| Trademark | Joint-mag |
| Application | Motor Magnet Tiles |
| Composite | Ferrite Magnet |
| Material | Ferrite |
|---|---|
| Coercivity | High |
| Maximum Operating Temperature | High |
| Magnetic Strength | High |
| Corrosion Resistance | High |