| Product Name | General Generator Arc Segment Magnets |
|---|---|
| Specification | ISO/TS16949 |
| Trademark | Joint-Mag |
| Origin | Sichuan, China |
| Shape | Block, Arc Segment |
| Transport Package | Customized Cartons And Pallets |
|---|---|
| Specification | ISO/TS16949 |
| Trademark | Joint-Mag |
| Origin | Sichuan, China |
| Application | ACG Of 4-pole, 6-pole, 8-pole, 11-pole, 18-pole |
| Intrinsic Coercivity | 240-280 KA/m |
|---|---|
| Magnetization Direction | Axial |
| Tolerance | +/- 0.05 Mm |
| Origin | Sichuan, China (Mainland), |
| Package Size | 340mm×255mm×75mm |
| Standard | ISO9001/ROHS/ |
|---|---|
| Coercivity | 235-275 KA/m |
| Density | 4.9 G/cm3 |
| Curie Temperature | 450°C |
| Intrinsic Coercivity | 240-280 KA/m |
| Model NO. | L110 |
|---|---|
| Transport Package | Carton Wood Pallet |
| Trademark | Joint-mag |
| Origin | Sichuan, China (Mainland) |
| Application | 750, 550 Series Electric Tool |
| Model No | General Model Number |
|---|---|
| Trademark | Joint-mag |
| Max Working Temperature | Up To 200°C |
| Magnetic Orientation | Isotropic, Anisotropic |
| Working Temperature | 250℃ |
| Magnetic Orientation | Isotropic, Anisotropic |
|---|---|
| Max Working Temperature | Up To 200°C |
| Transport Package | Acording To Your Requirments |
| Working Temperature | 250℃ |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Maximumenergyproduct | 2.0 - 4.0 MGOe |
|---|---|
| Shape | Customizable (e.g., Ring, Block, Arc) |
| Composition | Anisotropic Strontium Ferrite |
| Max Working Temperature | Up To 200°C |
| Feature | Strong Magnet |
| Max Working Temperature | Up To 200°C |
|---|---|
| Quantity Per Carton | 720pcs |
| Shape | Customizable (e.g., Ring, Block, Arc) |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Type | Anisotropic Sintered Magnet |
| Max Working Temperature | Up To 200°C |
|---|---|
| Density | 4.8-5.2 G/cm3 |
| Transport Package | Acording To Your Requirments |
| Coercivity | 235-275 KA/m |
| Max Operating Temperature | 250°C |